Our work
Go to
Futuraskolan international School of Stockholm

Futuraskolan International Hertig Karl

Grade 1 at Naturskolan

Idag var vår åk 1 iväg på utflykt till Naturskolan, temat var Jul i naturen. Dem fick lyssna på boken “Kungen av fålarna” och sen fick dem undersöka vilka kryp det finns i julgranen som fåglarna kan äta genom att ska grenarna och se vad som föll ner. Dem tittade även efter olika typer av mossa och gjorde egna juldekorationer av naturliga föremål.

Today our grade 1 went on a excursion to Naturskolan, the theme was Christmas in Nature. They listen to the story “The King of Birds” and then they got to find what small creeps there are for birds to eat in a Christmas tree by shaking the branches and investigate what has fallen down.  They looked for different kinds of moss and made some Christmas decorations out of natural objects.